Ma egy igazi patakpecán voltunk. Laci legyezett, én pergettem, célhalunk a csuka volt. Tegnap jött az infó, hogy nem túl nagy a vízállás, de ez minket nem igen érdekelt, 10-kor már dobtuk is az elsőket. A 10-20-as daiwat vittem 0.08-as fonottal, hogy kiélvezhessem a fárasztásokat. Legalább is akkor még ebben reménykedtem. Ahogy telt az idő egyre inkább körvonalazódott, hogy nem lesz túl egyszerű a halfogás. Kishalmozgás semmi nem volt, rablást sem láttunk sehol sem. Szépen lassan elindultam felfelé, sorra próbálgattam a különféle gumihalakat és twistereket minden eredmény nélkül. Lacinak sem igen volt értékelhető megmozdulása, a csukalegyek sem igen keltették fel a célhalaink figyelmét. Az összes korábban már eredményt hozó helyen próbálkoztam, de semmi sem történt. Úgy döntöttem, hogy feljebb megyek, olyan részekre, ahol még nem jártam. A híd felett belefutottam egy ellenőrbe, aki ellenőrzés közben pergetett is, azt mondta 5 csukánál jár. A drótelőke kapcsában a kedvenc kopytom volt, amiből már egy darabom sincsen, mivel az utolsót a sügérek elintézték. Egyszerűen nem akartam elhinni, hogy a színeknek ekkora jelentősége van, de a nálam lévő kopytok érintetlenek maradtak a továbbiakban is. Az idő pedig ideális igazi őszi borongós, ködös, csukás volt.
Ahogy elindultam lefelé találkoztam a még mindig eredménytelen legyező barátommal. Elmondása szerint találkozott ő is az őrrel, aki arról számolt be, hogy a két híd közötti szakaszon van, hogy 150 csukát is fog egy alkalommal, na itt kezdtem megkérdőjelezni az iménti állítását, hogy 5 darabot fogott már ma is. Lefelé haladva újra átfésültem kedvenc helyeimet, az egyik ilyen helyen végre kapásom volt, egy szép sügér mentett meg a teljes nullázástól.
Nemsokára újra a halőrbe ütköztem, aki már 15 csukánál tartott, ráadásként pedig elmesélte egy 150-es harcsa történetét itt a patakon. Állítása szerint lejjebb is fogják a csukát kishallal is, ekkor már nehezen hittem neki. Laci is utolért sőt le is hagyott. Később újra beértem, és elmondása szerint az összefolyónál itt van a szomszédja, akit én is ismerek, mivel ő szerezte a mesterek egy részét a házam felújításához. A történetemben ezentúl X-ként fog szerepelni. Szóval, ahogy közelítettem X-ékhez csobogásra lettem figyelmes. Csuka volt a tettes. Ahogy odaértem X mondta, hogy csak melóból ideugrottak hazafelé, mivel nem volt kishaluk, így pergetésbe fogott, elment neki egy szebb, egy 38-ast visszatett, az előző 45-öst pedig az öccse fogta a neki odaadott bottal, ami olyan volt, mint egy dióverő, a drótelőkén a cimben szereplő, a lenti képen látható “Tescos” wobblerrel.
A képen balról a második az. Az egész szett 1300,-Ft körül beszerezhető. Dobáltam mindenféle gumikkal oda, ahol a csukák jöttek de semmi, még körforgóval is próbálkoztam. Meg is csodálták a műcsali szettemet, hogy hű ennyiféle cuccom van, pedig ide minimál szettel megyek. Gumihalak, twisterek, pár kisebb wobbler, körforgó és egyszerű támolygókanalak. Egyszer csak X öccse újra úgy döntött fog még egy csukát, Laci ekkor már pakolta el a cuccát a kocsiba. A srácnak a második dobás meghozta a negyedik halukat egy 45-50közötti csuka képében. X már röhögött, hogy a “Tescos” wobbler a nyerő, de csak is úgy, hogy a hasára festették filccel, hogy légy. Egyébként sem értette, hogy ilyenkor hogyan lehet még legyezni,mert a halak is tudják, hogy ilyenkor már nincsenek legyek! Innen látszott marhára ért, ehhez a témához is. Szóval a csodacsali negyedik hala is megérkezett a partra cirka fél óra alatt. Dobtam még párat a helyre egy kis hornettel, de eredménytelenül. A fiúk leléptek, és én is pakolni kezdtem. Biztos vagyok benne, hogy Mr. X és kis csapata hazáig rajtunk röhögtek, mi viszont nem igen tudtunk röhögni.
Úgy éreztem:
Letaglóztak!
Sárba tiportak!
Az egom a béka segge alatt volt!
Egy rövid időre megkérdőjeleződött minden! A sok cucc minek? A sok szakirodalom, videó, netes böngészés minek? A finom cucc minek? És egyáltalán minek írogatok én itt? Hiszen simán lenyomtak engem és Lacit is! Hiszen Mr. X öccsének annyira fogalma nem volt semmiről, ami horgászat, hogy a part felé hátrálva előrenyújtott bottal, csak úgy kihúzta a partra a csukát, az orsó használata nélkül!
Szóval hazafelé a kocsiban már röhögtünk az egészen! Mindketten tudjuk, hogy ez nem a mi utunk! Lacié a legyezés, az enyém pedig a pergetés! De nem ebből a fajtából!
De akkor is bennem van, hogy a négy csuka nem lehetett véletlen! Vagy mégis? Vennem kéne nekem is egy ilyen komoly szettet? Á dehogy! Vagy még is! Nem tudom! Szóval a kérdések még mindig itt motoszkálnak bennem!
Nektek erről az egészről mi a véleményetek?
Azt hiszem meg van a megoldás!
Még idén vissza kell, hogy menjek, és meg kell győződnöm arról, hogy az én utam az igazi! És erre csak a kifogott csukák képei adhatnának igazi bizonyítékot!
Vannak ilyen napok, elégtételt vesz rajtunk kedvenc vizünk 🙂 ma “sárba tipor”, holnap pedig a mennybe emel. 😉
Egész este azon agyaltam, hogy mit kellett volna másképp csinálni. Rájöttem! Olvasd el.
De ami a legfontosabb tényező az, hogy a csukák a mocskos vízből menekülve a patak felé pont a kanyarban úsztak fel, a lehető legrövidebb úton. És ők pont oda dobáltak!
Szia!
Bocsi, hogy idefurakszom, de látom, hogy egy Mitchell Avocet Gold II-t használsz. Az lenne a kérdésem, hogy nálad jól szuperál-e monofillel. Én, ha egy kicsit jobban megküldöm a cuccot, kibogozhatatlan gubancokat vagyok képes gyártani és nem jövök rá, hogy az orsó csinálja vagy a zsinórjaim (merthogy egyszere váltottam). Előtte egy Shimano Nexave-t használtam – már meg nem mondom, milyen – Trabucco-val. Szerintem havonta, ha egy gubancom volt. Most a Mitchell-t Berkley Trilene XL-lel használom. Próbáltam többfajta zsinórt is (Sufix, Yo-Zuri), a Trilene produkálta a legkevesebb gubancot. De még így volt olyan, hogy 4x szereltem újra egy nap.
Szóval motoszkál bennem a gondolat, hogy lehet, hogy az orsó produkálja mindezt?
Üdv,
tarzan
Szia!
Nem furakodtál! Kérdezz nyugodtan máskor is, ha tudok segítek. Bár ez ebben az esetben nem igen fog összejönni, mivel én fonottal pergetek. 0,08 stren fonott van jelen esetben 2000-es avoceten és nem igen dobtam vele gubancot. A 4000-es avoceten pedig 0,20-as nanofil van, amit kísérletképpen vettem. Az kicsit túl vastag, de a nehezebb csalikat iszonyat távolságra repíti. Gubancra ott sem igen emlékszem, viszont, mivel ez a zsinór kicsit merev, főleg ebben a fagyos időben, ezért, dobás után kézzel mindig visszahúzok kicsit a zsinórból, különben hajlamos hurkot rakni. De ez nem az orsó hibája szerintem.
Üdv:
steve
Szia steve!
Bocsi, hetekig beteg voltam, azért nem írtam. Szóval köszi a választ!
Most teljesen véletlenül belebotlottam egy külföldi cikkbe, ahol a szerzőnek ugyanez volt a problémája, bár ott egy Shimano Sienna csinálta ugyanezt. A konklúzió az volt, hogy valamelyik csapágy szorult és tekerés közben megfeszítette a zsinórt, ami így néha bevágott a már dobon lévő hurkok alá. Ez dobásnál azt eredményezte, hogy a lerepülő zsinór ezeknél a pontoknál magával rántott pár tucat huroknyi zsinórt, ami igazából később kellett volna lerepüljön a dobról. Teljesen logikus a magyarázat és a jelenség is így néz ki nálam, a gubanc után sokszor még métereket kell lefejtenem az orsóról, mert látszólag két zsinór akar lejönni a dobról. Azt mondjuk nem értem, hogy a szorulást miért nem érzem tekerés közben. Bár lehet, hogy műcsali nélkül kéne próbálni.
Na akkor valszeg megy szervízbe. A 20 éves orsóimat még szét mertem szedni, de ezt már nem. Van valakinek tapasztalata, hogy egy ilyen művelet mennyibe fájhat?